Jak připravit trhané maso
Na tomhle receptu jde jenom málo věcí zkazit. Hodím maso do trouby a zapomenu na něj. Hotovo.
Super, a teď to zkusíme trochu rozpitvat.
Budete potřebovat:
- slušný flák vepřové krkovice (pod 1,5kg bych nešel, nestálo by to za tu námahu a bylo by tam riziko vysušení)
- olivový olej
- hořčice
- sůl a pepř
- FerMato (tady mi nejvíc hraje chilli verze)
Nejlepší je začít den předem a krkovici si naložit přes noc. Jsou dvě možnosti mokrá nebo suchá. Každá má své specifika. Jednodušší varianta je suchá. Mokrá varianta neboli brining je v podstatě naložení masa do slaného láku, ale o tom někdy příště. Takže při suché variantě, vezmu maso a opravdu důkladně jej prosolím. Když říkám důkladně, tak myslím hodně. Pomalu taková menší hrst soli na to padne. V jednom sledu to vezmu i s pepřem a olivovým olejem a spolu se solí jej do masa důkladně vmasíruji. Maso zabalím do fólie nebo do uzaviratelné nádoby a nechám přes noc v ledničce.
Druhý den maso vytáhnu a osuším, jelikož pustilo nějaké množství tekutiny. Přendám do pekáče a potřu hořčicí. Podleju asi 2dcl vody, zakryju alobalem a dám do rozpálené trouby.
Intenzita a doba pečení je velice variabilní. Já jsem zastánce velmi pomalé varianty na nízkou teplotu. Pokud nemáte čas, dá se to zkrátit na zhruba 6 hodin. Pod tuhle hranici bych nechodil, jelikož hrozí, že se tuk dostatečně nevypeče. Pokud zvolíte nejkratší dobu 6 hodin, tak nastavte troubu na 150°C. Základem je, abychom měli uprostřed masa 85-90°C. Já jedu klidně přes noc 10-12 hodin a na 100°C. Používám vpichovací teploměr a ladím teplotu a čas podle toho. Vždy máte jiný kus masa a různou hmotnost, takže je potřeba aspoň trochu improvizovat vždy.
Jakmile dosáhneme 90°C vytáhneme a necháme odpočívat. Klidně půl hodiny. Pod masem se vám vytvořil poměrně silný výpek, který určitě nevyhazujte. Po půl hodině přichází trhací část a v tento moment taky poznáte, jak dobře jste maso upekli. V podstatě by se mělo uplně rozpadat, pokud jej jenom chytnete a zvednete. Samořejmě, že je dost horké, takže ideální nástroj na hrubé natrhání postačí esíčko, které používáte na mačkání brambor. S tímto si vystačíte na nejtěžší práci a zbytek můžete již dotrhat ručně nebo s pomocí dvou vidliček.
Máme natrháno a přichází čas na dochucení. V tento moment, jak by si neodpustil citaci můj taťka: "Přicházím já celý v bílém". Ok, ne já, ale FerMato. Liju a liju. FerMato myslím. Nebojte se toho, tady je opravdu škoda šetřit. Dolévejte a postupně ochutnávejte. Jakmile si říkáte, že vám to chutná, ale není to dost slané, tak přilejte trochu výpeku, který je velmi výrazný a poměrně dost slaný.
No a máme dochuceno. Teď už jenom poladit nějakou nadýchanou housku nebo tortilu, do které trhané umístíme a jsme šťastní.
Neztrácejme slovy čas. FerMato zálivka je tím pravým zážitkovým posilovačem, který potřebuje vaše trhané vepřové. Přináší ten dokonalý kulinářský dotek, který rozsvítí chuť vašeho jídla. Nemyslete na to, jednoduše to vyzkoušejte. Klikněte na tlačítko níže a objevte, jak jednoduchý krok může znamenat obrovský rozdíl. Koupit FerMato zálivku nyní!
[Radim]